Aktualności

Wydarzenia, zaproszenia, listy

Nadkomplet publiczności wziął udział w spotkaniu autorskim z Sandrą Błażejewską, autorką książki: „Wołyń 1943. Antypolska akcja OUN-UPA w województwie wołyńskim”. Spotkanie, które odbyło się w sobotnie popołudnie w Sali Konferencyjnej Cichych Pracowników Krzyża. Organizowane było, obok gospodarzy, również przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Parafię kolegiacką pw. Wniebowzięcia NMP wraz z proboszczem ks. kan. Rafałem Zendranem.
Obok autorki , naszej parafianki– Sandry Błażejewskiej, która opowiadała licznie zgromadzonym głównie o problematyce stosunków polsko-ukraińskich w II Rzeczypospolitej oraz o rzezi na Wołyniu w 1943 roku, wypowiadał się również wydawca książki – Andrzej Buda. Natomiast spotkanie moderował wiceprezes TZG – Dariusz Czaja.
Książka napisana przez głogowiankę, to pierwsze po filmie „Wołyń” spojrzenie na zbrodnie OUN-UPA oczami młodego pokolenia historyków, urodzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Przybliża ona w przekrojowy nie tylko sposób przebieg zbrodni wołyńskiej ale również wydarzenia, które do niej doprowadziły.
Przypomnijmy, że przedmowę do książki napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – prezes Fundacji im. Brata Alberta, który od lat dba o pamięć ofiar i dąży, aby stosunki między Polską a Ukrainą opierały się na prawdzie.
(Fot. Tomasz Białas)